Allianz Hakkında

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt “Şark Sigorta”dan 2008’de Allianz’a

Italya’nin önde gelen sigorta şirketlerinden Riunione Adriatica di Sicurta tarafından 1923’te kurulan ve Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olan Koç Allianz, Şark Sigorta adıyla yangın ve nakliyat sigortacılığıyla yola çıktı.

1950’li yıllarda zorunlu trafik sigortası, kaza ve hayat, 60’lı yıllarda makine montaj branşlarını ürün yelpazesine dahil eden Şark Sigorta, 1974’te Koç Topluluğu’nun bünyesine girdi.

Şirket için bir dönüm noktası olan bu birleşme sonrasında Şark Sigorta adı, 1980’li yıllarda dışa açılan Türkiye’de “hızlanan altyapı yatırımlarının güvencesi” olarak anılır oldu. Baraj, otel, santral gibi büyük yatırımların sigortalanmasında tek isim oldu ve Türkiye’yi ilk paket sigortaları olan “Tüm Ev”, “Özel Emeklilik Sigortası”, “Tüm İşyeri Paket Poliçe” uygulamalarıyla tanıştırdı.

Bu hızlı büyüme, şirketin uluslararası pazarda da dikkat çekmesine yol açtı. 1988’de dünyanın en büyük sigorta devi Allianz ve Japonya’nın en büyük sigorta şirketi Tokio Marine şirkete ortak oldu. Allianz’in dünya pazarındaki konumu, bilgi ve birikimini de bünyesine katan Şark Sigorta, Türkiye dışında iş yapan yatırımcı ve girişimcilere de uygun çözümler üretmeye ve sigorta hizmeti sunmaya başladı.

Hayat ve hastalık sigortası faaliyetlerini Şark Hayat Sigorta A.Ş. adı altında yürüten şirket, 1991’de Türkiye’de ilk “Limitsiz Sağlık Sigortası”nı, çocuğa yönelik ilk ürünü “Büyüyen Çocuk Sigortası”nı,ilk “Birleşik Hayat Sigortası”nı ve Türkiye’nin ilk “Özel Bakımlı Yaşam Sigortası”nı Avrupa standartlarında müşterilerine sunmaya başladı.

İki şirket, 1998 yılında Koç Allianz Sigorta A.Ş. ve Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş. olarak isim değişikliğine gitti. 2001 yılı itibariyla ise “tek elden yönetim ” felsefesiyle hizmet vermeye başladı

Bireysel emeklilik sisteminin Türkiye’de uygulamaya konmasının ardından Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş., Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. olarak 2003 tarihinden itibaren ilk 5 şirketle birlikte bireysel emeklilik satışına başladı.

2008’in Nisan ayında, Koç Allianz Sigorta A.Ş ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. olarak, ortaklık yapımızda gerçekleşen değişiklikle birlikte Allianz ailesinin üyeleri haline geldik. 7 Ekim 2008 tarihi itibarıyla şirketlerimiz, Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. ismi ile faaliyet göstermeye başlamıştır.

 

Uluslararası büyük bir sigorta grubunun parçası olarak Allianz’ın küresel birikimi, deneyimi ve uluslararası düzeyde seçkin sigorta uzmanlığı ile pazardaki rekabet gücümüzü artırarak siz değerli müşterilerimize kaliteli ürün ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz.